از خیال تا واقعیت ( دکتر سیاوش تیموری )

زمستان 92 بود در حال انجام فیلمبرداری تاریخ شفاهی دکتر میرفندرسکی بودیم، برای اولین بار قرار بود ببینمش. شناخت زیادی از وی نداشتم. رزومه اش را کم و بیش در سایت های اینترنتی خوانده بودم. اطلاعات زیادی درباره اش نبود. از بسیاری از اطرافیانش شنیده بودم که خاطراتی که نقل می کند خیالات ذهنیش است، اما کشف واقعیت مارا به آنجا برد.

از همان اول همه چیز خاص و استثنائی شروع شد خانه ای خاص و آجری در محله دزاشیب زنگ را زدیم بعد از لحظاتی جلوی در آمد و بسیار گرم و صمیمی به ما خوش آمد گفت هنوز باورم نشده بود که وی را از نزدیک میتوانم ببینم وارد خانه اش شدیم همانطور که گفتم خاص بود با تمام خانه هایی که به عمرم دیده بودم متفاوت بود آجر ها نمایان ستون ها نمایان خانه اش هم مانند خودش هیچ آلایشی نداشت از مصاحبه را شروع کردیم از مرحوم میرفندرسکی برایمان گفت خاطرات شیرینی بود، بعد از حدود دو ساعت مصاحبه حال نوبت به این رسیده بود که چند کلامی با استاد سخن بگویم درمورد خودش به صحبت پرداختیم هنوز باورم نمیشد که چنین گنجینه ای در وطن داریم و از وی بی بهره ایم( آب در کوزه و ما تشنه لبان گرد جهان میگردیم) هنوز باورم نشده بود تا دفتر کارهایش را نشانمان داد خشکم زده بود کارهایش تمام شدنی نبود از سازه های چادری و همکاری با لکربوزیه و بقیه بزرگان برایم تعریف کرد حالم در آن لحظه وصف نشدنی است.

مصاحبه تمام شد از وی خواهش کردم تا اجازه دهد باز هم ببینمش بسیار مهربان تر از آن چیزی بود که حتی فکرش را می کردم من شمس خود را یافته بودم هر هفته باهم دیدار میکردیم و من هرروز درس های جدیدتری از وی می آموختم او معلمی دلسوز و مهربان بود، تابستان 93  بود که حرف از مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو به میان آمد آثار بسیاری از وی دیده بودم اما این اثر برایم باورنکردنی بود تعریف نحوه طراحی این بنا مرا به فکر فرو برد لابلای صحبت هایش گفته بود عکس هایی از ماکت سایت پلان پمپیدو دارد که می تواند ثابت کند این هم کار وی بوده اما هرچه میگشتیم کمتر میافتیم تا این عکس ها برای بزرگداشتش پیدا نشد اما نا امید نبودم همچنان با امید به گشتن ادامه دادیم تا تابستان سال94 بالاخره لحظه ای که هر دو منتظرش بودیم سر رسید اسلاید ها و نقشه هایی از ژرژپمپیدو پیدا کردیم اسنادی که ثابت میکرد وی این بنا را طراحی کرده است یا حداقل مبتکر همچین اثر فاخری او بوده، راستش را بخواهی با توجه به خلاقیت هایش این اثر چیز عجیبی نبود اما پای حیثیت در میان بود پای ثابت کردن خیلی چیزها به خودمان، پای این در میان بود که خودمان را باور کنیم به جای تخریب همدیگر همدیگر را بیشتر بشناسیم. آری حال تمام خیالاتی که همه از آن دم میزدند به واقعیت تبدیل شده بود و سیاوش تیموری بزرگ استاد گمنامی بود که تمام خیالات خیلی از ما کوچکان را به واقعیت تبدیل کرده بود مردی پرافتخار و بسیار افتاده که هرگز جز واقعیت چیزی از وی ندیدم. استادی زلال و شفاف و پدری مهربان برای تمام کسانی که بابا سیا خطابش می کنند.

دكتر سیاوش تیموری متولد تیرماه 1316 در تهران است ، تحصیلات ابتدایی را در دبستان فیروزكوهی و متوسطه را در كالج البرز به پایان برد و پس از آن در سال 1335 موفق به ورود به دانشكده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران برای تحصیل در رشته ی معماری شد و با آنكه واحد های درسیش را در سال 1338 به پایان برده بود دیپلم خروجیش را در سال 1341 ارایه داد و در همان سال (1962) با احراز رتبه ی اول از آنجا فارغ التحصیل و با بورس دولت فرانسه برای گذراندن دوره ی دكترای معماری در مدرسه ی بزار پاریس عازم آن كشور شد. پس از اخذ دكترای معماری و در پی چند سال فعالیت حرفه ای موفقیت آمیز و پر از خلاقیت در اروپا و آفریقا بنا به دعوت پرفسور رضا ، رییس وقت دانشگاه تهران ، برای همكاری و قبول سمت آموزشی در سال 1348 به ایران مراجعت كرد و به صورت رسمی و تمام وقت در دانشكده ی هنرهای زیبا در رشته ی معماری به تدریس پرداخت . در سال 1353 به عللی از دانشگاه استعفا داده و با همكاری عده ای از دوستان ، « مهندسین مشاور فرموم » را بنیان نهاد و بار دیگر فعالیت های عملی را در بخش خصوصی دنبال كرد كه تا این تاریخ متجاوز از 80 پروژه را در كشور طراحی و بر اجرای آن نظارت كرده كه بسیاری پروژه های بیمارستان ، برج های مرتفع ، مراكز تحقیقات ، كارخانه ، هتل ،مسكن ، بانك و طرح های نظامی از آن جمله اند . 

 

  دكتر تیموری یكی از استعدادهای هنری مملكت ماست كه كروكی ها و طرح هایش در ردیف آثار هنری ارزنده در سطح بین المللی به شمار می رود  و این نشان دهنده ی ارتباط فكریش بین حرفه ی اصلی او ، یعنی ، با گریزگاه هنری او ، طی سال های 1962 تا 1968 – (1341- 1347 ) – كه در حقیقت فعال ترین سال های هنری حرفه ایش شناخته می شود ، ضمن اشتغال به تحصیل در انستیتو شهرسازی وابسته به دانشگاه پاریس با ارایه طرح ها و ایده های تازه شهرسازی ، بندرسازی ،استادیوم های ورزشی و ساختمان بیمارستان ها و بالاخره استخرهای سرپوشیده بسیار جدید ، فعالیت زیادی در كشور فرانسه داشته است .

سوابق تحصیلی

اخذ مدرک کارشناسی ارشد معماری، دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران 1341
اخذ مدرک دکترای معماری از مدرسه عالی هنرهای زیبا، پاریس 1348
جایزه سندیکای معماران فرانسه 1346
رتبه اول طرح دانشکده علوم دانشگاه اصفهان 1352 

 

عناوین و سِمَت ها

عضو جامعه معماران فرانسه
مدرس دانشگاه ها و مرازک پژوهش عالی
عضو هیات امناء انجمن مفاخر معماری ایران 

 

فعالیت ها

مشاغل و مسئولیت های گذشته
همکاری با دفتر سالومو، پاریس 1342-1341
همکاری با دفتر ژان فروتیه، پاریس 1344-1343
همکاری با دفتر روژه تایبر، پاریس 1346-1344
همکاری با دفتر میشل مرو، پاریس 1347-1346
مدرس رشته معماری دانشکده هنرهای زیبا 1348
موسس و مدیرعامل مهندسین مشاور فرموم 1353

فعالیت های حرفه ای
طراحی مجموعه های مسکونی در ویل ژونیف
آپارتمان های برج آفتاب، نیس
مجموعه مسکونی شاتوپریگور، نیس
استادیوم ورزشی شهر لیموژ
استادیوم 30 هزار نفر پارک دو پرنس
طراحی و نظارت استخر سرپوشیده کازینوی شهر دوویل
مرکز تربیت اطفال فلج در شهر مون رودا
مرکز توسعه جسم و روان در شهر فون رومو
طراحی ساختمان در شهر آراس
طراحی مرکز صنعتی و سینماتوگرافی سن ژرمن آن لی
طراحی مرکز بهداشتی وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه پاریس
طراحی مجموعه بندر تفریحی ویل فرانش و مارینا خلیج فرشتگان
سرپرست گروه و طراح پایانه متروی سریع السیر حومه پاریس
طراح و ناظر کامپوس لویولت در حومه قصر آمبواز (برنده اول کوچکترین بنا با بیشترین بازدهی)
طراحی مرکز دانشگاهی سنت دونی در جزیره رئونیون
ارائه طرح های مسکن و بیمارستان در کشور کامرون
طراحی، اجرا و ساخت بیش از یکصد و پنجاه پروژه 

 

آثار تالیفی

شرکت در نمایشگاه دیوار زنده، دفتر ژان فروتیه، پاریس
ثبت سقفهای سبک متحرک "باز و بسته شو" در دایرة المعارف نیمه دوم قرن 20
نمایشگاه کروکیها در گالری آزاد 1351
کتاب تناسبات در معماری نشر فکر نو
نمایش بخشی از طرح های معماری در نمایشگاهی از آثار معماران ایرانی در موزه هنرهای معاصر
چاپ مقالات متعدد در زمینه معماری و شهرسازی در مطبوعات تخصصی
تالیف و ترجمه چندین کتاب در عرفان و تصوف
طی دوره ممتاز در انجمن خوشنویسان نزد استاد نظام العلما

امضای لویی کان

امضای لکوربوزیه

نوشته ها و امضای ریچارد نویترا

امضا و نوشته های جرج کاندیلیس از دعوت به ایران توسط دکتر تیموری برای همایشی در دانشگاه تهران

نوشته های باکمیستر فولر پس از دعوت به ایران توسط دکتر تیموری برای همایشی در دانشگاه تهران

نوشته ها و امضای روژه تایبر