منوچهر مزینی

متولد سال 1313، ساری، پژوهشگر معماری. پدر شهرسازی نوین ایران از جمله متفکرانی بود که با پیشرفت علمی برآمده از تفکر مدرن آشنا بود و تلاش بسیار داشت که اندیشه علمی را به ایران و ایرانیان منتقل کند.
شهرت : پدر شهرسازی نوین ایران

دوران زندگی:

در سال 1331 دیپلم ریاضی را از دبیرستان شرف تهران گرفت. تحصیلات دانشگاهی اش را در رشته معماری ادامه داد و در سال 1345 به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شهرسازی و عمران منطقه ای از دانشگاه آی آی تی شیکاگو نائل آمد.

وی از برجسته ترین صاحب نظران در زمینه ی مباحث شهرسازی و معماری به ویژه با نگاه برنامه ریزی شهری بوده و مطالعات بسیاری را در باب این مفاهیم به انجام رسانیده است. همچنین ، به سبب تسلط بر زبانهای انگلیسی ، آلمانی ، فرانسه و عربی ، ترجمه ی کتابهای ارزشمندی را با موضوع شهرسازی و معماری از خود به یادگار گذاشته است .

تدریس در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی)، دانشگاه تهران، دانشگاه بوستن، دانشگاه ملک عبدالعزیز جده، دانشگاه آزاد اسلامی قسمتی از فعالیتهای ایشان در حوزه دانشگاه است.

نقش استاد منوچهر مزینی در برهه زمانی گذار از سنت به مدرنیته و رویارویی با دانش غرب بسیار حائز اهمیت است. او از جمله متفکرانی بودکه با پیشرفت علمی برآمده از تفکر مدرن آشنا بود و تلاش بسیار داشت که اندیشه علمی را به ایران و ایرانیان منتقل کند. معماری و شهرسازی به دلیل کاربردی بودن و آمیختگی با زندگی روزمره، در ایران به صورتی تجربی و سنتی از طریق انتقال سینه به سینه، توسعه یافته‌اند و در تقابل رشد عقلانیت که در جهان‌بینی مدرنیته منجر به گسترش علم و اندیشه علمی می‌شود، نیاز به اندیشمندانی دارد که با هر دو جهان‌بینی، آشنایی داشته، وفاق میان این دو را به گونه‌ای میسر سازند.

مزینی با درک رسالت خود در رشد و آگاهی‌های علمی معماری و شهرسازی در ایران از طرق مختلف کوشید تا این هدف را محقق نماید. از جمله اقدامات وی حضور در مراکز آموزشی، تربیت و آموزش دانشجویان و انتقال آموخته‌های خود در حوزه‌های تئوری و طراحی، تربیت پژوهشگران شهرساز و معمار در سطح دکترا، تالیف و ترجمه متون علمی باارزش و نیز حضور در مجامع حرفه‌ای و اجرایی بود.

انتشار کتاب «خرد جاوید» در دهمین سال خاموشی استاد که به همت مدیریت محترم انتشارات طرحان و با چاپ نفیس به زیور طبع آراسته شده، اقدامی مناسب در جهت بزرگداشت یکی دیگر از مفاخر و اندیشمندان معاصر ایرانی است و در چهل و سومین گفتمان هنر و معماری با معرفی دکتر سیمین حناچی، دکتر مهناز محمودی زرندی، دکتر پرویز مزینی، دکتر داراب دیبا، دکتر وحید قبادیان و ابوالفضل چلاغلو صورت گرفت .

دومین دوسالانه جایزه کتاب معماری و شهرسازی دکتر منوچهر مزینی، در 4 اردیبهشت ماه 1392 همزمان با روز جهانی کتاب (24 آوریل) در تهران برگزار شد. این جایزه به همت موسسه مطالعاتی فرزان و انجمن مفاخر معماری ایران از سال 1388 بنیان نهاده شده است و به کتاب های تالیف و ترجمه شده در حوزه معماری و شهرسازی و علوم وابسته تعلق دارد.

تحصیلات و مدارك علمی:

 1. کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه تهران
 2. مدرک عالیه درجه ی مهندسی در معماری از دانشگاه آی آی تی در شیکاگو
 3. دکترای شهرسازی از دانشگاه فنی مونیخ

مسئولیت و مقام ها:

 1. مدیر گروه معماری دانشگاه تهران
 2. مدیر گروه شهرسازی دانشگاه تهران
 3. پژوهشگر ارشد در رشته شهرسازی در هلند
 4. مؤسس دوره دکترای شهرسازی دانشگاه تهران
 5. تدریس در دانشگاه
 6. مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات تهران
 7. استاد و مدیر گروه شهرسازی دوره دکترای دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات تهران
 8. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

آثار :

 1. مقالاتی در باب شهر و شهرسازی - دانشگاه تهران
 2. از زمان و معماری - مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران
 3. مدیریت شهری و روستایی در ایران - سازمان زمین و مسکن
 4. ساختار مدیریت شهری در ایران - مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری وزارت کشور
 5. شهر در ورای دو بعد - وزارت مسکن و شهرسازی
 6. مطالعه ی تهران از نظر کالبدی - مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری وزارت کشور
 7. مطالعه فرا دوبعدی بزرگراه رسالت تهران - شهرداری منطقه 4 تهران
 8. تاریخ و هنر معماری - سروش

ترجمه ها:

 1. فضا ، زمان و معماری - علمی و فرهنگی
 2. سیمای شهر - دانشگاه تهران
 3. روشهای علمی و عملی مسائل شهری - دانشگاه تهران
 4. عرصه های زندگی خصوصی و زندگی جمعی - دانشگاه تهران
 5. واسازی ( دکانستراکشن ) - شهرداری تهران

تاریخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

در سال 1381 درگذشت.